а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дофати

дофатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3201
1. Фати, зеде испружувајќи рака.
Англиски: reach Албански: kap
Примери:
Одвај го дофати јажето.
Го дофатила српот.
2. Забележи, открие нешто.
Англиски: notice Албански: shënoj
Примери:
Сакав на дело да ја дофатам.
Уште малку сонце и мене ќе ме дофати.
Ме дофати во намислата.
3. (се дофати) Се добере, се здобие со нешто со тешкотии.
Албански: kap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Наместо да се дофатат до друмот кон градот, се нашле пред некоја кафеана.
Се дофатил пред војната до едно дуќанче.
Изведенки
1. дофаќа несв.
дофаќаат
2. дофаќање ср.
мн. дофаќања
глаг. им.
Пример: Имаше неколку несигурни дофаќања на топката.