а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доушник

мн. доушници
Вид збор: Именка, машки род
информант, кодош, шпион
Англиски: informant Српски: доушник
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги уапсија доушниците на ЦИА.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи