а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доучи

доучат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36775
Заврши со учењето на определена школа, занает и сл.
Англиски: learn
Примери:
Тој ниеден занает не доучил.
Го доучи курсот по англиски јазик.
Изведенки
1. доучува несв.
доучуваат
2. доучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК