а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доуточни

доуточнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да биде поточно, појасно.
Англиски: clarify
Примери:
Го доуточнивме договорот.
Го доуточни прецизно.
Изведенки
1. доуточнува несв.
доуточнуваат
2. доуточнување ср.
мн. доуточнувања
глаг. им.
Пример: Треба да се направат уште некои доуточнувања на упатството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК