а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доусоврши

доусовршат
Вид збор: Глагол, свршен
Усоврши нешто до крај.
Англиски: improve
Примери:
Го доусоврши терзискиот занает.
Изведенки
1. доусовршува несв.
доусовршуваат
2. доусовршување ср.
глаг. им.
Пример: Имаме квалитетни професори и кадри, но треба да се работи на доусовршување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи