а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доуреди

доуредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со уредување.
2. Уреди уште, повеќе.
Изведенки
1. доуредува несв.
доуредуваат
2. доуредување ср.
Пример: доуредување на прекуграничните односи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи