а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доуништи

доуништат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37577
1. Уништи нешто или некого сосема, до крај.
Англиски: annihilate Албански: asgjësoj, shkatrroj
Примери:
Невремето ги доуништи градинарските насади.
2. (се доуништи) Се уништи сосема, до крај.
Англиски: exterminate Албански: shkatërroj krejtësisht
Примери:
За да можеме исцело сами себеси да се доуништиме.
Изведенки
доуништува несв.
доуништуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК