а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доуми

(се) доумат
Вид збор: Глагол, свршен
Смисли, сфати нешто.
Англиски: grasp
Примери:
Не можев да (се) доумам што станува.
Не се доумуваше што се случува.
Изведенки
доумува несв.
(се) доумуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи