а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотурка

дотуркаат; дотуркал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16468
1. Со туркање донесе нешто до некое место.
Албански: shtyj
Примери:
Тој го дотурка бурето до дворот.
2. Дојде некако, со нечија помош или со поголеми тешкотии, до некој степен во развојот, до некоја положба, звање и сл.
Англиски: manage to achieve Албански: shtyj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некои од нив дотуркаа и до кадровските листи.
Далеку ќе дотуркаш и ќе направиш страшна кариера.
Изведенки
дотуркува несв.
дотуркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК