а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотури

Види и: тури (св.)
дотурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тури, притури уште малку, до определена мера.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Му дотурила жената уште една рака гравчиња.
2. Заврши со налевањето на некаков пијалак.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Му ја дотурив и последната капка од шишето.
3. Доставува, испраќа нешто некому.
Англиски: supply Албански: hedh
Примери:
Редовно им го дотураме бараното количество храна.
Изведенки
1. дотура несв.
дотураат
2. дотурање ср.
мн. дотурања
глаг. им.
Пример: Честите дотурања брзо го испразнија шишето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи