а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотука

Вид збор: Прилог
1. До тоа место, до некое определено место.
Англиски: until here
Примери:
Дури да дојдат од морињата дотука.
Дотука е наше, натаму твое.
2. До тоа време, до определен временски момент.
Англиски: until then
Примери:
Дотука ли беше нашето пријателство?
Зар дотука беше нашиот мерак?
3. До определен степен во развојот на нешто.
Англиски: until there
Примери:
Сега, откако нештата се средија дотука, омразата нека ви се претвори во љубов.
Нели дотука сте ја дотерале работата, ќе биде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи