а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотрча

дотрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дојде, стигне со трчање; стигне брзо.
Англиски: run Албански: arrij duke ngar
Примери:
Дотрчав до хотелот.
Му дотрчаа во пресрет.
2. Престане да трча.
Англиски: stop running Албански: ndalon vrapimin
Примери:
Дотрчав, повеќе не можам.
Изведенки
1. дотрчува несв.
дотрчуваат
2. дотрчување ср.
мн. дотрчувања
глаг. им.
Пример: Немаше среќа во неколкуте дотрчувања пред голманот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи