а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотрпи

дотрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Истрпи, издржи, поднесе некого или нешто непожелно, тешко, лошо до крај.
Англиски: hold out
Примери:
Не можеше да го дотрпи момчето.
Си спомнувале за деновите во кои трпеле и дотрпеле.
Изрази
Не ја дотрпе кожа - не можеше да се воздржи од нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи