а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотркала

дотркалаа
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13878
1. Донесе нешто со тркалање.
Англиски: roll
Примери:
Реката дотркала големи камења.
2. (се дотркала) Стигне до некаде со тркалање.
Англиски: roll
Примери:
Топката се дотркала до мене.
Изведенки
дотркалува несв.
(се) дотркалуваат