а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотреби

(се) дотребат
Вид збор: Глагол, свршен
Се пошти, се треби, се чисти од живина до крај.
Примери:
Не сме успеале да се дотребиме од вошките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи