а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотреба

Вид збор: Глагол, свршен
(ми, ти, му.., само во 3 л.) Стане потребно, неопходно во определен момент.
Англиски: need
Примери:
Умирачката уште не му дотребала.
Да и помага кога ќе и дотреба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи