а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотрае

дотраам
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истрае, трае до крај (обично негирано).
Англиски: last Албански: vazhdon
Примери:
Четниците не можеа да дотрајат и ги кренаа пушките.
2. Се воздржи од зборување, не проговори (со негација).
Англиски: keep silent Албански: hesht
Примери:
Кога ги чу тие зборови, не можеше да дотрае.
3. За предмети; за човек - дојде до крајот на траењето, се истроши до крај.
Англиски: hold out Албански: zgjatoj
Примери:
Дотрајал телевизорот, треба да се купи нов.
Дотрајав, се искршив, беше моето!
Изведенки
1. дотрајува несв.
дотрајуваат
2. дотрајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи