а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотраен

дотраениот
Вид збор: Придавка
Што се наоѓа пред крајот на своето постоење или употребливост.
Англиски: worn-out
Примери:
дотрајани штици
дотраен мебел
Изведенки
дотраеност ж.
дотраеноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи