а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доточка

(се) доточкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде, пристигне некаде долго движејќи се еден по друг.
Англиски: arrive Албански: arrij
Употреба: Разговорно
Примери:
Одвај се доточкаа до засолништето.
Изведенки
доточкува несв.
(се) доточкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК