а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доточка

мн. доточки
Вид збор: Именка, женски род
Слаба ракија.
Албански: raki e dobët
Употреба: Гастрономија
Примери:
Жолта доточка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи