а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доточи

доточат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави уште, дотури некаква пијачка.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Доточи ми боза.
2. Заврши точење на некој пијалак.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Го доточивме виното.
3. Заврши со острењето.
Англиски: grind Албански: bluaj
Примери:
Го доточив ножот.
Изведенки
доточува несв.
доточуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи