а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотолчи

дотолчат; дотолчи, дотолчете; дотолчив, дотолчија; дотолчил; дотолчен; (ќе) дотолчев, (ќе) дотолчеа; (ќе) дотолчел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18312
1. Заврши со толчењето, истолчи до крај.
Албански: shtyp deri në fund
Примери:
Го дотолчив месото.
2. онеспособи, усмрти
Англиски: destroy Албански: shkatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој реши да го дотолчи.
Да го дотолчиме непријателот.
Изведенки
1. дотолчува несв.
дотолчуваат
2. дотолчување ср.
глаг. им.