а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотолку

Вид збор: Прилог
(и до толку) За означување на определена количина; до толкава мера, толку многу.
Англиски: as far
Примери:
Не е дотолку безначајно како што се чини.
Дотолку подобро за него.
Дотолку ќе фатеше да лаже, што и ќе се засрамеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи