а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доток

мн. дотоци
Вид збор: Именка, машки род
Дотечување на вода на одредено место, вештачко езеро и сл.
Англиски: inlet, tributary
Примери:
Дотокот во акумулацијата е под предвиденото ниво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи