а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотогаш

Вид збор: Прилог
До одредено време.
Англиски: until then
Примери:
Дотогаш не ни се случувале вакви работи.
Дотогаш уште немав видено партизани.
Треперев како никогаш дотогаш.
Дотогаш сигурно ќе може да ја сврши работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи