а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотогашен

дотогашниот
Вид збор: Придавка
Што бил, што траел дотогаш, до определен временски момент.
Англиски: until then
Примери:
Дотогашна практика.
Дотогашен професор.
Дотогашни успеси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи