а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотовари

дотоварат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со товарењето на добиток или на превозно средство.
Англиски: load
Примери:
Ја дотоварив колата со сено.
Изведенки
1. дотовара несв.
дотовараат
2. дотоварува несв.
дотоваруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи