а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотка

мн. дотки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21517
1. Постара сестра.
Англиски: sister Албански: dadë, motër
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Оти дотка ти не е на училиште?
2. Назив за обраќање кон постаро женско лице.
Англиски: sister Албански: dadë, grua në moshë
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
доткичка ж.
мн. доткички
хип.