а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доткае

доткаам
Вид збор: Глагол, свршен
Изработи ткаенина на разбој до крај.
Англиски: weave
Примери:
Го дотка килимот.
Изведенки
1. доткава несв.
доткаваат
2. доткајува несв.
доткајуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи