а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотичен

дотичниот
Вид збор: Придавка
Тој што е наведен, за кого се збори, именуван.
Англиски: respective
Употреба: Административен термин
Примери:
Еден ден дотичниот се качил да си го поправи покривот.
Дотичниот досега не бил на суд и не е осудуван.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи