а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотира

дотираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава парична помош, даде, дава дотации.
Англиски: subsidize
Употреба: Економија
Примери:
Тие го дотираат списанието.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи