а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотирање

мн. дотирања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51034
дотира
Англиски: subsidy
Употреба: Економија
Примери:
расправа за дотирањето на земјоделските култури од државниот буџет
Со контрола на корисниците за една година бројката се намалила за илјада и дотирањето на парите од државната каса е намалено за околу 500 000 денари месечно.