а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достои

достојат; достој, достојте; достојав, достојаа и достоив, достоија; достојал и достоил; достојан и достоен: (ќе) достоев, (ќе) достоеја; (ќе) достоел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17799
1. Стои до определено време, докрај.
Англиски: stand Албански: qëndroj mjaft
Примери:
Достојав на нозете.
Достои на тоа место.
2. издржи, истрпи
Англиски: hold out Албански: qëndroj, duroj
Примери:
Не можеше да достои да не му подари нешто.
Изрази
Си достоја на зборот - одржи збор, ветување.
Изведенки
достојува несв.
достојуваат