а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достоен

достојниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11610
1. Што има углед, што има достоинство.
Англиски: venerable Албански: i denjë, që meriton
Примери:
достоен човек
достоен борец
2. Што заслужува нешто.
Англиски: worthy Албански: i denjë, që meriton
Примери:
достоен за почит
достоен за пофалба
достоен за презир
3. Што одговара, што е соодветен на некого или на нешто.
Англиски: worthy Албански: i denjë pëe, që meriton
Примери:
достоен партнер
достоен одговор
Изведенки
1. достојно прил.
Достојно ја претставува нашата земја.
2. достојност ж.