а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достлак

(едн.) достлакот
Вид збор: Именка, машки род
пријателство, љубезност
Англиски: friendship Турски: dostluk
Употреба: Архаизам
Примери:
Нашиот достлак трае многу години.