а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достиска

достискаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28568
1. Стиска до крај.
Англиски: squeeze out Албански: trus, shtrëngoj
Примери:
Го достиска целиот лимон.
2. Дочува, додржи нешто.
Англиски: save Албански: shtrëngoj, ruaj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги достиска парите.
Ја достискав душата.
Изведенки
достискува несв.
достискуваат