а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достижен

достижниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37656
Што може да се достигне.
Англиски: attainable, reachable
Примери:
достижно место
достижни работи
Изведенки
достижност ж.