а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достигнување

мн. достигнувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8041
(глаг. им.) Она што е постигнато со работа или развој, резултат од нешто, успех.
Англиски: achievement
Примери:
Сериозни достигнувања.
Научни достигања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК