а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достатен

достатниот
Вид збор: Придавка
Што е доволен, онолку колку што треба.
Англиски: sufficient
Примери:
достатен доказ
Изведенки
достатно прил.
Пример: Достатно гласно зборуваа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи