а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достаса

достасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. достигне
Англиски: overtake Албански: mbërrin
Примери:
Тргна со брзи чекори да го достаса.
2. достигне
Англиски: reach Албански: mbërrin
Примери:
Тој достаса до ретката шума.
До востаниците достаса јасен шум.
3. стигне
Англиски: arrive Албански: arrin
Примери:
Првата рата од кредитот достаса за наплата.
4. достигне
Англиски: suffice Албански: mbërrin
Примери:
Не му достаса сила.
5. Порасне, постигне зрелост.
Англиски: mature, ripen Албански: piqem
Примери:
Си мажил една - достасала другата.
Грозјето достасало за берење.
Изведенки
1. достасува несв.
достасуваат
2. достасување ср.
Пример: достасување на отплата на кредит
FlexiMac
 менување на македонски глаголи