а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достап

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Пат што води кон некого или нешто.
Англиски: access Албански: qasje
Примери:
Му забраниле достап до нејзината куќа.
2. Право, можност за доаѓање, за допир со некого или со нешто.
Англиски: access Албански: qasje
Примери:
Имал лесен достап до старите словенски ракописи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи