а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достага

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. тегоба, мака, јад
Англиски: grief Албански: breng, pikëllim
Примери:
Таа достага со време стивна.
Овие луѓе околу неа се тешки од болка и достага.
Кога го видов толку расплакан, достага ми падна.
2. досада, здодевност, монотонија
Англиски: boredom Албански: monotoni, bezdi, mërzi
Примери:
Неделите се проклетство и достага во малите градови.
Пијат да ја растераат достагата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи