а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доставувач

мн. доставувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што доставува нешто.
Англиски: distributor Албански: distributor, furnizues
Примери:
Нашиот доставувач на храна доаѓаше секогаш во исто време.
2. Лице што доставува информации.
Англиски: spy Албански: spiun
Примери:
Тој е клеветник и доставувач што на многумина им го загорчил животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи