а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достави

достават; доставил; доставен; доставевме
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3221
1. Врачи, предаде, испрати нешто некому.
Англиски: hand out Албански: dorëzoj
Примери:
Ме ослободи под услов да доставам писмена изјава.
Скратената верзија на овој предлог им беше доставена на сите членови.
Ако не доставевме забелешки и решенија, како ќе можеше да се подобри текстот на законот?
2. Извести, јави, даде некаква информација.
Англиски: pass Албански: dërgoj
Примери:
Некој предавник има доставено на полицијата дека се криеш овде.
Треба да откриеме кој ги доставил овие податоци во фирмата.
Изведенки
1. доставува несв.
доставуваат
2. доставување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК