а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досрка

досркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Срка, исрка до крај.
Англиски: slurp
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ја досрка чорбата и си легна.
Изведенки
досркува несв.
досркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи