а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доспадне

доспаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Спадне до определена мера, до крај.
Англиски: decline
Примери:
Се очекува нивото на реката да доспадне во текот на денот.
Изведенки
доспаднува несв.
доспаднуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи