а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дососа

дососаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши, потроши нешто целосно, до крај.
Англиски: consume Албански: harxhoj, sos
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не ме остави да ги дососам работите.
Сме го дососале шеќерот.
2. (се дососа) Се заврши, се потроши нешто до крај.
Англиски: exhaust Албански: harxhohet, soset
Примери:
Почини се малку, зар се дососаа дните.
Изведенки
дососува несв.
(се) дососуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи