а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досони

досонат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со сонувањето.
Англиски: dream
Примери:
Ме разбуди и не ме остави да го досонам сонот.
Изведенки
1. досонува несв.
досонуваат
2. досонување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи