а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досоли

досолат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави уште сол, во доволна мера.
Англиски: salt Албански: kripos
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ја досоли супата и ја принесе на масата.
2. Додаде, дополни нешто во кажувањето.
Англиски: add Албански: shtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
„Виното го пиевте без нас“, досоли тој.
Изведенки
досолува несв.
досолуваат
Пример: Да не се досолува подготвената храна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК