а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дособлече

дособлечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Слече сè, до крај.
Англиски: undress Албански: zhvesh
Примери:
Детето плачеше и не оставаше да го дособлечат.
2. (се дособлече) Се соблече целосно.
Англиски: strip Албански: zhvishem krejt
Примери:
Се срамеше да се дособлече.
Изведенки
1. дособлечува несв.
(се) дособлечуваат
2. дособлекува несв.
(се) дособлекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи